Državne institucije, mimo policije, već decenijama angažuju privatno obezbeđenje, a ono je često povezano sa firmama bliskim vlasti. Aleksandar Šapić je sada odlučio da napravi i sopstveno državno obezbeđenje.
Tako će Beogradu, pored policije i Komunalne milicije, koja je najavljivana još od početka 2000-ih i konačno počela sa radom 2010, sada dobiti još jednu gradsku policiju – Obezbeđenje Grada.
Šta će radi radi treći organ reda
Novo Obezbeđenje grada Beograda ubuduće će biti deo bezbednosnog sistema prestonice, zajedno sa Komunalnom milicijom i u saradnji sa MUP, navodi se u videu koji je podelio gradonačelnik na poslovnom Instagram profilu.
Na njemu se vidi kako će funkcionisati novi sistem obezbeđenja, video nadzora i detekcije opasnih predmeta u dvorištima beogradskih škola. Vide se džipovi sa rotacijom, napredni uređaji za detekciju opasnosti koji se pale kada se primeti oružje pa se odmah aktivira softver u najbližoj stanici Komunalne policije. Odmah se zove i policija.
Na osnovu promo video snimka, deluje da će Obezbeđenje biti zaduženo prevashodno za zaštitu dece u školama, kao i za zvanje – komunalaca i „običnih“ policajaca, ukoliko primete neki bezbednosni problem. Nejasno je samo – šta će da rade školski policajci?
U Beogradu radi 331 školska ustanova i do tragedije u Ribnikaru je u školama radilo 146 školskih policajaca, dok je od maja 2023. godine MUP najavio da će svaka škola biti pokrivena sa dva policijska službenika.
„Školski policajci su prisutni u svim školama, pre, za vreme trajanja nastave i nakon okončanja časova u obe smene. Njihovo prisustvo nikada nije dovođeno u pitanje zato što je bezbednost dece naš prioritet“, rekao je Ivica Dačić, prvi čovek policije još 2024. godine.
Glas javnosti/V06S