Glas Javnosti

Borba protiv mafije:  Italija 200 mafijaša Ndrangete izvodi na sud (105.deo)


Autor: Glas javnosti

Svaka država, pa i Srbija ima "svoju" nevolju u borbi sa mafijom, mafijašima, organizovanim kriminalom i umešanosti pojedinaca iz policijskih, tužilačkih, pravosudnih i državnih struktura...

Dakle hapšenje masovne grupe okupljene oko "Velje Nevolje" - Velje Belivuka uzdrmalo je Srbiju (i Crnu  Goru)...Pojedini razulareni mediji-tabloidi u Srbiji kojima krv šiklja iz svakog slova, vode istrage, sude i presuđuju i Bjelivuku i drugim pohapšenima (kojima je zasad produžen pritvo do 30 dana)...Takmiče se da prepadnu i ovako zabrinutu javnost u Srbiji, iznoseći svoje (izmišljene ili nedokazane) krvave pikanterije, proglašavaju životinjske ostatke za - ljudske(?!), a sutradan kada istražni organi demantuju da se ne radi o ljudskim ostacima - nikom ništa, puj pike - ne važi. Do novog broja, ili novog teksta na internetu...

        Svakako je dobro što je ta, opasna grupa, iza brave, ali bi mediji morali malo da spuste loptu, da naravno pišu o Nevolji koji je uznemirio svakog dobronamernog čoveka, ali ne i da izmišljaju...Takvi "krvavi tekstovi" ne služe ni istražnim  organima, ni tužilaštvu, a ponajmanje sudu, kad i ako do suđenje dođe...

        Primer, borbe protiv kriminala, ali i ponašanje medija je tu u blizini, u Italiji, u kojoj kriminal ima mnogo dužu tradiciju i koji je visokosofisticarn i koji već decenijama potresa zemlju...

        U Lamezia Termeu, gradu u regionu Kalabrija na jugu Italije, u iduće dve godine bi stotine optuženika trebalo da budu izvedene pred sud. Među njima su advokati, političari, preduzetnici. Mafijaši i njihovi pomagači.    

        Ndrangheta: Ova mafijaška organizacija svoje ime vuče iz grčkog jezika: andra gateo (ponašati se kao pravi čovek), a teritorijalno je bazirana na područje Kalabrije.

Organizaciju čine "konfederalne jedinice više mafijaških familija", a sve skupa prave "društvo uvaženih". U porodici je sve postavljeno po hijerarhiji, a svaki član ima određenu ulogu (i uticaj).

Vođa familije je "Mamma Santissima" - "Najsvetija majka", a onda su tu "knjigovođa", "oružar", "operativni vođa" i "šef reketa".

Oni predstavljaju tri krvna srodstva, sekte i specijalnosti.

To što skup mafijaških porodica (familije se nazivaju "andrine") Ndrangheta nemaju jednog vođu je, možda, i najbolje objašnjenje za povremene krvave međusobne obračune.

Ova organizacija je i ritualna: na prijemu novih članova čita se zakletva, slično kao i prilikom prijema u Kosa nostre, ali tamo se zakletva prenosi usmeno, s kolena na koleno, a kod Ndrangheta je u pisanoj formi.

Ova krimi organizacija prevashodno se bavi švercom cigareta, a poslednjih godina je proširila delatnost i na trgovinu dogom, ali je u italijanskoj javnosti najpoznatija po serijama otmica i brojnim kidnapovanjima.

        Najpoznatije, ili najeksponiranije, bar u javnosti, bile su porodice Piromalli i Stefano... Ndrangeta se smatra posebno opasnom i teško je nadzirati. Za to postoji jedan razlog, objašnjava ovaj bivši mafijaš. Članovi mogu slobodno da se kreću u senci i zato je tako teško zaustaviti ih.

Ndrangeta manje funkcioniše kao organizacija, a više kao mreža pojedinačnih porodičnih klanova, koji se delimično bore i međusobno, a koji žive prema sopstvenim društvenim pravilima. Njihovi kriminalni poslovi sežu daleko izvan Kalabrije.

        Ranije su novac zarađivali, između ostalog, otmicama, danas je njihovo delovanje manje upadljivo. Na privredno jačem severu Italije Ndrangeta puno zarađuje na poslovima koje dodeljuje država, posobno u građevinskom sektoru. Ali, ona je odlično umrežena i na međunarodnom nivou. Na primer  većinu kokaina ona krijumčari iz Južne Amerike na evropsko tržište. Neki članovi mafije kojima će se sad suditi u Kalabriji uhapšeni su u Nemačkoj.

        Očito "svedok-saradnik" italijanskog pravosuđa, Bonaventura, 49-godišnjak, skriva svoj identitet i "niko ne zna se - odakle je?!"  On je, koliko se zna,  pre 13 godina napustio svoju kriminalnu familiju i od tada je pomogao da stotine mafijaša završe iza rešetaka. Život mu je u stalnoj opasnosti, živi u paklu, nervozan je, ali se vremenom malo opušta.

        U intervju italijanskim medijima kaže da je iscrpljen  od putovanja, skrivanja i menjana lokacija...

        Bonaventura uzdiše i uzima bocu s vodom, piše italijanski novinar. Kad se pribrao i počeo da govori, skoro da ga nije bilo moguće zaustaviti. Priča o svom životu koji je pun strave i užasa, koji ga prati i noću u snovima. „Sledećeg jutra sam ustao i rekao sebi: moram se boriti kako bih postao bolji."

        Presudan za njegovu borbu (i opstanak) mogao bi postati početak mamutskog suđenja pripadnicima Ndrangete, kalabrijske mafije, kojoj je Luiđi Bonaventura pripadao više od polovine svoga života. Bonaventura poznaje mnoge od njih iz vremena kad je i sam bio mafijaš i na suđenju će se pojaviti kao svedok.

                        Oružje umesto igračke

        Bonaventurin životni put kao da je od početka bio određen. Ko se rodi u porodici koja pripada Ndrangeti i od njega se očekuje da nastavi tu tradiciju. Njegov deda Luiđi Vrena svojevremeno je bio jedan od glavnih mafijaških bosova, a Bonaventurin otac je od svog sina „pravio vojnika“, priča Bonaventura. Kao dete je učio da puca iz vatrenog oružja, da podnosi bol i ubija životinje, kako bi se navikao na nasilje. Oružje je za njega zamenilo igračke. „Nemaš detinjstvo."

        Kao mladića porodica ga je slala u druge krajeve Italije da nauči tamošnje običaje i dijalekte. Bio je spavač, kako kaže, kakve danas poznajemo u vezi s terorističkom organizacijom Islamskom državom.

Negde, 90-tih godina prošlog veka porodica ga je pozvala da se vrati kući. U Kalabriji je izbio rat između klanova Ndrangete.

        "Vojnik" mafije Luiđi Bonaventura postao je aktivan – ucenjivač, krijumčar droge i ubica.

        Bonaventura otvoreno govori o tom vremenu, ali važne su mu okolnosti. Naglašava da nikad nije ubio nevine ljude, da se vodio rat. U jednom konkretnom slučaju se, kaže, osvetio neprijateljskom klanu za ubistvo jednog deteta iz njegove porodice.

        Zbog tih jakih porodičnih veza je, između ostalog, borba protiv Ndrangete tako teška. Samo probrani i retki se usude da napuste mafijašku organizaciju i usprotive se sopstvenoj porodici.

        Ali, Bonaventura se pre 13 godina, nakon rođenja drugog deteta, odlučio na taj korak uz podršku svoje supruge. Od tada je pravosudnim organima pomogao da uhapse stotine kriminalnih pripadnika Ndrangete.

        Zbog zločina koje je sam počinio proveo je deset godina u zatvoru. Nakon toga je kao svoju životnu obavezu uzeo razjašnjavanje zločina Ndrangete. Sa suprugom je osnovao udruženje koja se zalaže za zaštitu informanata. On želi da druge ohrabri da učine isto što i on te podstiče državu da se bolje brine za one ljude koji napuste mafiju.

        Njegova generacija Ndrangete je svoje uglavnom odradila. Danas mafijaški bosovi više ne odgajaju decu da postanu ubice?! Investiraju u njihovo obrazovanje.

        „Oni bi trebalo da postanu privredni kriminalci – bankari i advokati“, kaže Bonaventura. On se nada da će suđenje doprineti razotkrivanju tih struktura.

        „Ja sam izgubio snove i energiju jer nisam verovao u kraj Ndrangete. Ali, s ovim suđenjem i radom državnih tužilaca možda se nešto može promeniti.“

 

Kako kalabrijska mafija zarađuje od pandemije?

        Iz tekstova i pera poznatog autora Maks Candera saznajemo kako je Ndrangeta jedna od najvećih kriminalnih struktura Italije. Racije pokazuju koliko je mafija prodrla u zdravstvo gde pere novac kroz apoteke, kontroliše lekare koji leče pacijente – i pogrebnike koji ih sahranjuju. Novembra 2020. istovremeno je pokrenut pretres čitavog niza lokacija u Italiji. Protivnik je bio odlično poznat: Ndrangeta, kriminalna organizacija iz Kalabrije, koja je već odavno nadmašila italijanske rivale poput Koza Nostre.

        Ali popis lokacija koje je sastavio lovac na mafiju Nikola Grateri neupućenima bi izgledao čudno: to nisu bili bordeli, kockarnice i slična sumnjiva mesta. Nego apoteke, lekarske ordinacije i kancelarije lokalnih političara.

        Jer na jugu Italije je odlično poznato da je čitav sistem zdravstvene nege prožet organizovanim kriminalom.

        „Bilo je već mnogo slučajeva korupcije u zdravstvu“, kaže državni tužilac Kalabrije Grateri (62). Dodaje da u zdravstvo odlazi oko 70 odsto kalabrijskog budžeta, a gde su pare tu je i mafija.

        Grateri se već decenijama bori protiv kriminala i više se i ne seća života bez policijske zaštite.

                Zdravstvo znači i velike novce

U ovom slučaju je točak istrage pokrenuo jedan od vodećih političara iz regionalnog glavnog grada Katancara. On je u kućnom pritvoru, a optužen je da je Ndrangeti pribavio dozvolu za trgovinu lekovima i stvaranje mreže apoteka pre svega u Kalabriji.

        Tu se prao novac, a postoji sumnja da su kriminalci političaru obezbedili glasove za izbor u regionalni parlament. Ni to nije novo u tom delu Italije gde kriminalcima nije teško da ubede siromašne glasače. Osim protiv političara, istraga se trenutno vodi i protiv dvadesetak članova klana Grande Arakri koji pripada Ndrangeti...

        Kalabrijska mafija odavno nije samo u poslu s narkoticima ili u komunalnoj službi odvoza otpada, nego se sve više zanima za zdravstvo:

        „To je područje gde je došlo do koncentracije različitih interesa“, kaže Grateri.

        A gde država zakaže, građani traže alternativu. Na jugu Italije je zdravstvo već dugo u kritičnom stanju. Pod paskom reformi se na mnogo čemu štedelo do propasti, kaže poznati autor više knjiga o mafiji Roberto Savijano. Širom juga su zatvarane male bolnice i ambulante.

        A to, u ovo doba pandemije vraća se kao bumerang:

        „Pandemije ne stvaraju krize, pandemije radikalizuju krize koje već postoje“, dodaje Savijano.

                Traži se novi komesar

        Istražitelji otkrivaju niz pronevera i poslića za mafiju: u distribuciji lekova, prevozu bolesnika, čak i kod izbora pogrebnika. Rim je pre više godina na jug Italije poslao državnog komesara koji je trebalo da zaključi zašto je zdravstvena nega tako propala, iako je izdvojen sličan novac kao na severu zemlje.

        Ali ni to nije pomoglo: prvi talas pandemije je uglavnom pogodio sever Italije, ali sad je došao i na jug.

        Opšta propast zdravstva postala je važna tema u medijima tako da je vlada u Rimu otpustila dosadašnjeg komesara i već nedeljama uzaludno pokušava da nađe novog. U Italiji je svima jasno da nekoliko racija neće prekinuti sve veze politike, mafije i zdravstva u Kalabriji.

        Ali državni tužilac Nikola Grateri je navikao na sitne korake i kaže:

        „Moramo ostati na oprezu.“

        ...Koliko će "svedok saradnik" Luiđi Bonaventura (49), bivši mafijaš, pomoći italijanskom pravosuđu koje mamutskim suđenjem Ndrangeti želi da učini veliki korak u borbi protiv mafije, saznaće se u naredne dve godine koliko je planirano da traje mamutsko suđenje?!

        Ali suđenje neće pomoći onima koji su u haosu u zdravstvu Italije, sad saznajemo i zašto - preminuli od kovida 19!  

 

Glas javnosti - Vladan Dinić

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR