Kako navodi naša sagovornica, funkcioner BIA joj je saopštio da je njegova služba voljna da se afera reši.
-Rekao je da je krađe beba bilo, ali da su to radili pojedinci, u šta ja ne verujem. Krađa beba se dešavala pod patronatom države, odnosno državnih institucija. Deca su ukradena iz porodilišta, proglašavana mrtvom i dodeljivana drugima: istomišljenicima, odnosno politički podobnima ili su prodata ljudima u inostranstvu – kaže Ana Pejić.
Nisu se, dodaje, složili ni oko toga da li BIA ima podatke o ukradenim bebama.
-On mi je rekao da Služba, koliko on zna, nema te spiskove. Ja sam ubeđena da postoje dokumenta i da to postoji u arhivi u digitalnoj formi. Ubeđena sam i da je onaj ko je s tim radio nešto od toga umnožio, pa odneo kući, pa malo nekom prodao, nekom i poklonio. Niko me ne može ubediti u to da se ne zna gde su hiljade beba završile – ističe Ana Pejić.
I danas se, upozorava, navodeći primere, kradu bebe iz porodilišta, mada u manjoj meri nego što se to dešavalo ranije.
Šta je dogovoreno sa službenikom BIA? Kada će biti novi sastanak i šta će na njemu zahtevati? Zašto smatra da nema političke volje da se afera sa krađom beba reši? Ko je sve u lancu aktera te afere? Ima li kazne za njih? Koliko košta jedno dete? Koji grad je kolevka krađe dece? Šta zamera državnom zakonu o nestalim bebama? Šta je rešenje? Dokle se stiglo sa tužbama? Koliko roditelja traži, a koliko je našlo decu koja su im ukradena u porodilištima? U kojoj meri će pomoći centralni registar čija izrada je u toku? Koji su novi slučajevi rasvetljavanja krađe beba i šta su oni pokazali? Dokle je stigla u traganju za svojom ćerkom? Šta savetuje majkama koje se sada porađaju? Kada će i gde biti održan protest roditelja čije su bebe ukradene?
O tim i drugim temama Ana Pejić govori u intervjuu koji možete pogledati u priloženom videu:
(Glas javnosti)