Donosimo vam pet jednostavnih saveta koji će učini mnogo za vašu psihičku stabilnost.
Ako se borite sa mentalnim problemima, a osećate se iscrpljeno i kao da gubite snagu, trebalo bi da potražite stručnu pomoć – to nije nikakva sramota. Ali, možda možete da pokušate i da primenite ove sitne promene u načinu života, čak i ako vam deluju glupo ili vam se čini da neće ništa promeniti. Možda za vas ipak budu delotvorne.
Prva promena koju treba uneti u svoj život je postojanje rutine. To ne znači da ta rutina ne može da bude fleksibilna i da morate da radite iste stvari svaki dan, ali dodavanje neke strukture vašem životu može učiniti da se osećate prizemljenije, više pod kontrolom. Ustanovite vreme za buđenje i spavanje. Isplanirajte kako izgledaju vaši dani i večeri, od toga kako ćete vikende ispunjavati aktivnostima u kojima zapravo uživate, pa do obećanja sebi da ćete svaki dan posle posla izaći u šetnju napolje.
Ima dosta studija koje povezuju zahvalnost sa boljim mentalnim zdravljem, povećanim životnim zadovoljstvom i manjim rizikom od “pucanja”. Jednostavan način da u svoj život unesete više zahvalnosti je da vam to postane navika. Svake večeri pre spavanja odvojite malo vremena da razmislite o svom danu i zapišite tri stvari na kojima ste zahvalni. To mogu biti velike stvari, poput “zahvalan/na sam na postojanju svoje mačke“ ili male stvari, poput “danas sam popio/la odličnu šolju čaja“. Dodatna korist ako ovo uradite je ta što kada steknete ovu naviku, možete se osvrnuti na sve stvari na kojima ste bili zahvalni – zaista korisno kada se osećate kao da je sve užasno.
ACE metoda je jednostavan način da strukturirate dan i uverite se da poštujete svoje potrebe. Označava postignuće, bliskost i uživanje, a ideja je da svaki dan dobijete deo od svake stavke. Kako učiniti ACE delom svog dana?
A je za postignuće (achivement): uradite nešto zbog čega se osećate uspešno, recimo obavite nešto sa liste obaveza. C je za bliskost (closeness): razgovarajte sa prijateljem -društvena interakcija, čak i sa fizičke distance, čini veliku razliku. E je za uživanje (enjoyment): uradite nešto zbog čega ćete se osećati dobro bez brige o produktivnosti.
Naviknite se da pratite svoja raspoloženja tokom dana i nabrajate sve moguće “okidače” za njih. Ovo je dobra ideja iz više razloga. Prvo, istraživanje je otkrilo da praćenje raspoloženj omogućava da imate evidenciju o tome kako se osećate – pa ćete imati više kontrole i razumevanja o tome kako se vaše raspoloženje menja. Drugo, kada razgovarate sa profesionalcem o svom mentalnom zdravlju, bilo da je to lekar opšte prakse ili terapeut, može biti neverovatno korisno ako imate zapisnik o tome kako ste se osećali. Nabavite aplikaciju za praćenje raspoloženja ili odaberite beležnicu za ovaj zadatak, a zatim, kad god možete, steknite naviku da zapisujete kako se osećate i razloge zbog kojih se možda tako osećate.
View this post on Instagramheyo peeps jeste li okej? ili ste ponekad preplavljeni i zatrpani, kao Brain?
Društvene mreže imaju koristi u smislu socijalne povezanosti i osećaja zajednice, posebno u uslovima pandemije. Ali nezdrava upotreba društvenih mreža nije dobra za vaše mentalno zdravlje. Ako provodite sate i sate listajući ih, možete se osećati jako loše – bilo zbog nesigurnosti zbog poređenja s drugima ili besa zbog svih loših vesti. Tada je vreme da razmislite o tome što radite i postavite grancie. To može značiti postavljanje vremenskog ograničenja koliko dugo možete da budete na mrežama, obećanje sebi da nećete koristiti mreže posle 21 čas ili jednostavno podsećanje sebe, iznova i iznova, da svoj život ne upoređujete sa tuđim.
Dodatni saveti koji uvek pomažu našem mentalnom zdravlju su dobar san, izgebavanje alkohola, fizičko vežbanje i provođenje vremena u prirodi.
(Glas javnosti/Nova.rs)