Poreska uprava zaključila je da u Srbiji ima oko 28.000 milionera, a najviše u Novom Beogradu – 4.969, a najmanje u Vranju – 102. Teško da je bilo ko od srpskih milionera bogat van registra Poreske uprave Srbije, a evo zašto se kaže “bogat kao Krez”.
Koreni ove izreke sežu zaista daleko u prošlost. Krez je od 561. do 547. pre nove ere bio kralj Lidije, bogate države smeštenena na zapadu Male Azije, između Persijskog carstva i grčkih gradova-država. Bio je prvi vladar koji je standardizovao količinu zlata u novčićima, koji su bili izrađeni od elektruma - prirodne legure zlata i srebra.
Ostao je poznat po tome što je finansirao izgradnju Artemidinog hrama u Efesu, jednog od sedam čuda antičkoga svijeta. Grčki istoričari Herodot i Pauzanija spominju njegove basnoslovne darove velikom proročištu u Delfima. Između ostalog, pitao je proročicu što će se dogoditi ako se zarati s Perzijancima, na to je dobio odgovor da će biti uništeno veliko carstvo.
Krez je, navodno, upitao mudrog atenskog pravnika Solona ima li na svetu srećnijeg čoveka od njega, na šta je ovaj odgovorio da ih ima, jer su osobine kao junaštvo i vernost vrednije od zlata, i da nije moguće odrediti da li nečiji život srećan sve do trenutka smrti.
Krezov život je nakon toga obležio je niz tragedija – sin mu je poginuo nesretnim slučajem, supruga mu je izvršila samoubojstvo, a na kraju je I njegova vojska poražena pa je njegovo kraljevstvo palo pod perzijsku vlast. Tako se obistinilo proročanstvo, a veliko carstvo koje je uništeno bila je Lidija, a ne Persija.
Vremenom je Krez postao polumitska figura, sinonim za vrlo bogatog čoveka. Izraz „bogat kao Krez“ tako se uvukao u rečnike gotovo svih evropskih jezika i ostao u upotrebi od antičkih vremena do danas.
(Glas javnosti)