Gutenbergova Biblija je najstariji primer knjige kakvu poznajemo danas.
Postoje podaci o tome da je planirano štampanje 200 primeraka Biblije na pamučnom papiru i 30 na koži, ali tačan broj odštampanih primeraka nije poznat. Danas postoji 22 primerka Biblije i ova knjiga predstavlja jednu od najređih i najvrednijih štampanih knjiga.
Ova knjiga predstavlja pravo blago Irske. Pre nego što je otkriveno kada je knjiga nastala, naučnici su verovali da se radi o Velikom jevanđelju Kolumba, irskog monaha iz 6. Veka. Dobila je ime po manastiru Kels, gde se nalazila vekovima. Trenutno je izložena u biblioteci Triniti koledža u Dablinu u Irskoj.
U knjizi se nalaze složene i ekstravagantne iluminacije zbog kojih ovaj rukopis ima izuzetnu vrednost.Sadrži četiri jevanđelja iz Novog zaveta i sastoji se od 340 listova teleće kože.
Ovo je najstarija knjiga Evrope, nastala u 7. veku. Radi se o prepisu Jevanđelja po Jovanu, a bila je namenjena Svetom Katbertu, u čijem je kovčegu bila pohranjena nakon njegove smrti 687. Godine.
Interesantno je da je ova knjiga veličine dlana, 96 sa 136 milimetara. Otkrivena je 1104. Godine, kada je premešteno telo Svetog Katberta u Daramsku katedralu, kako bi se sačuvalo od vikinga.
Knjiga se nalazi u Britanskoj biblioteci u Londonu, nakon što je otkupljena od jezuita 1979. Godine za 14 miliona dolara.
Jevanđelja iz Garime su najstarije ilustrovane knjige hrišćanskog sveta. Datum njihovog nastanka otkriven je tek pre desetak godina, do tada se verovalo da datiraju iz 11. Veka. Knjige su pronađene u etiopskom manastiru, gde su čuvane od njihovog nastanka.
Ovo je zbirka 13 gnostičkih tekstova, koji su bili zakopani u zapečaćenoj tegli. Njih je slučajno pronašao arapski seljak, Muhamed as-Saman u egipatskom gradu Nag Hamandi. Svi spisi se međusobno razlikuju po autorstvu, mestu i vremenu nastanka. Pisani su na koptskom jeziku, a pretpostavlja se da se u svih 13 spisa radi o prevodu sa grčkog. Među njima se nalazi i delimičan prevod Platonove ’Države’. Od kada su pronađeni, ovi spisi su izvršili veliki uticaj na savremena istraživanja ranog hrišćanstva i gnosticizma.
Ovaj rukopis poznat je i kao Sinajska Biblija i jedna je od najvažnijih i najčuvanijih knjiga na svetu.Radi se o jedinom primerku hrišćanske Biblije koji je manje-više ceo. Knjiga je ručno pisana i smatra se jednim od najboljih grčkih tekstova Novog zaveta.
Oved tablice pronađene su 1964. Godine prilikom iskopavanja drevne luke Pirgi.Svaka od ovih tablica pronađena je sa rupicom na rubu zbog čega se smatra da su nekada bile spojene i predstavljale knjigu. Dve tablice su napisane na etrurskom, a treća na feničanskom jeziku.
Danas se čuvaju u Narodnom muzeju etrurske umetnosti u Rimu.
Za ovu knjigu veruje se da je najstarija knjiga na svetu. Načinjena je od dvadesetčetvorokaratnog zlata i sastoji se od šest uvezanih listova na kojima su nacrtani jahač konja, sirena, harfa i vojnici. Knjiga je pronađena 50-ih godina prošlog vekaprilikom građenja kanala na reci Strumi, u Bugarskoj.Osoba koja je pronašla knjigu nije želela da obelodani svoj identitet a knjigu je 2003. Godine poklonila Bugarskom Nacionalnom muzeju.Autentičnost knjige utvrdili su eksperti iz Sofije i Londona.
(Glas javnosti/Sputnjik)