Ali i priča o njihovom nastanku je posebno interesantna...
1. RUBY TUESDAY sa albuma Between the Buttons, 1967
Ova lepa balada nastala je nakon što je Ričard dobio "korpu" od tadašnje devojke Linde Kit koja je nakon toga odlepršala u zagrljaj Džimija Hendriksa. Međutim, uprkos tom motivu ipak nije žalopojka ili prosto izbacivanje besa, već pesma o slobodnim devojkama iz te raskalašne hipi ere. Ruby Tuesday je bila apsolutni hit u SAD-u, a doživela je i mnogobrojne obrade poput onih Roda Stjuarta, Skorpionsa, The Corrsa…
2.GIMME SHELTER sa albuma Let it Bleed, 1969
Pesma koja nastane za vreme velike oluje za neupućene i ne može biti nego na prvi pogled tmurna i naizgled mračna. Ričards je počeo da radi na pesmi iz čiste dosade, dok je napolju besnela oluja, a Džeger bio na snimanju filma.
View this post on Instagram
Osnove pesme su nastale za manje od 20 minuta, a u vreme kada je izašla bila je nešto do tada neviđeno od popularnog britanskog benda. Časopis Rolling Stone ju je čak proglasio i najboljom pesmom svih vremena benda iz Londona!
3. WILD HORSES sa albuma Sticky Fingers, 1971
Da dva mozga rade bolje od jednog potvrdila je i upravo ova balada - tako je barem utvrdio Kit Ričards u jednom intervjuu 2020. godine. Napisana je i snimljena 1969. godine, u vreme kada je Mik Džeger patio zbog prekida veze sa devojkom, a Ričards mu je pomogao da svoje emocije prebace u emotivnu pesmu koja nije o Marijani, devojci koja ga je ostavila, već o čistim emocijama nakon prekida. Zbog legalnih prava, pesma je izbačena na tržište dve godine kasnije. Ako kojim slučajem odlučite da na internetu potražite "najljubavniju" rokenrol pesmu, u mnogim listama naići ćete na kompoziciju "Divlji konji". Ljubavne pesme najčešće su bile okosnica rok stvaralaca. Ljubav prema muzici otvarala je nove prostore za izražavanje unutrašnjih osećanja, i traganje za jednim od najlepših ljudskih osećanja – ljubavlju. Sa druge strane, igranje na sentimentalnost kod ženskog dela publike uvek je završavalo povoljno po muzičare pa je pesma Wild horses a priori bila - pun pogodak. Kad je legendarni Bob Dilan upitan koju bi pesmu od Stounsa voleo da je on napisao, odgovorio je, "možda ‘Angie’, i šta još, da vidim... Oh...da...‘Wild Horses'”...
4. PAINT IT, BLACK sa albuma Aftermath, 1966
Originalno izbačena kao singl, ova je pesma kasnije uključena kao prvi singl s albuma Aftermath. Pesma je prvotno trebalo da bude klasična pop žanr s neuobičajenim tekstom o smrti, žalopojkama i seksu. Kako reči nisu odgovarale stilu, tadašnji basist Bill Vajmen je promenom svog dela, pokrenuo celokupnu promenu pesme koja je odjednom postala psihodelična. Ta se promena pokazala kao pun pogodak jer je "Paint it Black" bila na broju jedan svih važnijih lista.
5. SYMPATHY FOR THE DEVIL sa albuma Beggars Banquet, 1968
Mnogi kritičari benda u to vreme su se složili da ih niti jedna pesma nije mogla bolje opisati! U njoj Džeger priča priču iz gledišta đavola, prvobitno je trebalo da bude folk pesma nazvana Devil is my Name u stilu pesama Boba Dilana, ali je kasnije dobila potpuno drugi ritam sa čak elementima sambe, a promena se još jednom pokazala punim pogotkom pa ju je magazin Rolling Stones stavio na visoko 32. mesto svoje liste najboljih pesama svih vremena!
6. (I CAN’T GET NO) SATISFACTION sa albuma Out of our Heads, 1965
Pesma koja je transformirala rok u nešto puno ozbiljnije, mnogi će reći i mračnije, ujedno donosi i najbolji rif koji je Kit Ričards ikada smislio. A da stvar bude zanimljivija, on danas tvrdi da ga je jednostavno sanjao i kada se probudio pesmu je već imao u glavi! Kasnije je bilo lako konponovati je...Džeger je napisao tekst, sedeći uz hotelski bazen u Floridi, za samo 10 minuta, i stvoren je višedeenijski superhit koji je obeležio 60-te! A kada vam neko spomene Stounse gotovo svi će prvo spomenuti baš ovu pesmu što dovoljno sasvim dovoljno govori.
7. ANGIE sa albuma Goats Head Soup 1973.
"Angie" je pesma objavljena na njihovom albumu Goats Head Soup 1973. i ubrzo je postala svetski hit kada je izdata kao singl u avgustu iste godine. Autori su Mik Džeger i Kit Ričards.
To je balada koja počinje iz A-mola bazirana na akustičnoj gitari i govori o završetku jedne romanse, a upamćena je po zajedljivim stihovima o bolnom gubitku ljubavi ("...ja nisam taj koji je rekao zbogom" ili završni stih: "...ne možeš reći da nikad nismo pokušali"). Dileme o inspiraciji i poreklu pesme traju do danas. Usprkos raširenim glasinama da je Džeger pesmu napisao o vezi koju je imao sa tadašnjom suprugom Dejvida Bouvija po imenu Angela, Džeger je kategorički to porekao. Ričards je izjavio da je osnovnu ideju i akorde imao godinu dana pre izlaska albuma, a u vreme snimanja rođena je njegova ćerka Anđela iz veze sa italijanskom manekenkom Anitom Palenberg. Nadimak "Angie" se prema njegovim rečima "baš uklopio".
8. OLD HABBITS DIE HARD 2004.
"Alfie" je film snimljen 2004. godine. Glavne uloge tumačili su Jude Law i Marisa Tomei. Muzika iz filma je objavljena na cd-u iste godine.
"Old habits die hard" je pesma koju su komponovali Dejv Stjuart (Eurythmics) i Mik Džeger i nalazi se na pomenutom izdanju. Zanimljivo je da postoje dve verzije ove pesme. Drugu je isto otpevao Džeger, ali u duetu sa Šeril Krou...I ako niste slušali do sada moraćete, jer obe su odlične!
9. YOU CANT GET ALWAYS WHAT YOU WANT
Pesma je izvedena uživo sa članovima Kamernog hora Voce i Londonskog omladinskog hora 2012. u Londonu. Isti hor je nastupio i na stazi u Glastonburiju u Hajd parku 2013. godine. Ta pesma, na kvazifilozofski način, govori o kraju jedne velike žurke na kojoj su se svakakve stvari izdešavale (ah, te lude šezdesete...). Sledi mamurluk uz logičan zaključak da ne možeš da piješ, a da te posle glava ne boli. Svi mi to znamo, a opet iznova činimo istu grešku. You Can’t Always Get What You Want počinje sa horom dečaka koji samo ponavljaju naslov pesme. Niko to pre nije radio na taj način. U jednom intervjuu Džeger kaže da je to mamac za kritičare, da traže u tome "značenje", a usput i da da pesmi "karakter". Posle horskog uvoda sledi jos jedna klasična r’n’r stvar. Iz minuta u minut se pojačava ritam sve do finalnog kreščenda, baš kao u pravoj pravcatoj simfoniji. Ova stvar je i veliki koncertni hit za bend, ponajpre zbog pevljivog refrena. Kao stvorena z aneki Bertolučijev scenario o slobodnoj ljubavi, revoluciji i otrežnjenju…
10. "ANYBODY SEEN MY BABY?" sa labuma Bridges to Babylon 1997.
Pesma je poznata po svom refrenu, koji zvuči zapanjujuće slično hit pesmi "Constant Craving" K.D. Lang iz 1992. godine.
Džeger i Ričards su tvrdili da nikada ranije nisu čuli pesmu, već su otkrili sličnost neposredno pre nego što ju je bend objavio. Kao što je Ričards izvestio u svojoj autobiografiji Life, "Moja ćerka Angela i prijatelj bili smo na Redlands -u, a, ja sam puštao ploču i oni su počeli da pevaju ovu potpuno drugačiju pesmu ". Njih dvojica su Langu pripisali zasluge, zajedno sa njenim koscenaristom Minkom. Lang je rekla da je "potpuno počastvovana i polaskana" što je dobila priznanje za pisanje pesama...
Posebnu zanimljivost i čar ovoj pesmi daje i pojavljivanje glumice i dugogodišnje ambasadorke dobre volje UN Anđeline Džoli u pesmi "Anybody seen my baby?".
View this post on Instagram
(Glas javnosti)