Specijalizovani sud u Hagu zatražio je od advokata koji zastupaju oštećene sve detaljne podatke o žrtvama zločina Oslobodilačke vojske Kosova mimo materijala koje je prikupilo tužilaštvo. Verovatno je na to uticalo i ubistvo Fadilja Suljevićija, bivšeg kosovskog policajca, koji je bio na spisku svedoka Specijalnog tužilaštva u Hagu. Suljevićijevo telo prištinska policija pronašla je sredinom januara u brdima iznad jezera Badovac.
Optuženi članovi i vođe OVK nalaze se u pritvoru u Hagu i tu će po svemu sudeći, ostati do daljeg kako u sudskom postupku ne bi uticali na žrtve i svedoke. Žrtve zločina OVK mogu tokom cele godine da se prijave Specijalizovanom sudu u Hagu i tako se nađu u sudskom postupku.
Jedan od advokata žrtava, Aleksandar Olenik, ističe da je zahtev suda u Hagu stigao neočekivano brzo.
- Pored dokaza tužilaštva, sud će sada imati i dokaze zastupnika žrtava, što je potvrda da sud radi ozbiljno i planski. Nisam očekivao da sud već sada traži dokaze i od nas, ali smo, naravno, bili spremni i dostavili smo im sve podatke – naglašava Olenik.
Kako kaže, zastupnici žrtava postavili su sudu u Hagu dokaze o nematerijalnoj i materijalnoj šteti koje su podnele žrtve zločina OVK-a.
- Postoji medicinski deo koji s jedne strane čine izveštaji, nalazi lekara, otpusne liste o pretrpljenim fizičkim povredama, operacijama i slično. S druge strane, imamo izveštaje psihijatra, neuropsihijatra, toksikologa o duševnom bolu žrtava. Konačno, poslali smo i nemedicinski materijal, odnosno dokaze o uništenim i otetim kućama, stanovima, zemljištu i drugoj imovini – objašnjava Olenik.
Kako kaže, još 2000. godine raseljeni Srbi podneli su čak 18.000 tužbi za otetu i uništenu imovinu.
- Bilo je slučajeva gde su ljudima razrušene i uništene kuće i stanovi, ali i slučajeva gde im je samo zaposednuta imovina. Dakle, samo se neko uselio u njihovu kuću, stan, na zemljište koje je nastavio da obrađuje. Te žrtve imaju pripremljene dokaze o svojoj imovini u vidu izvoda iz katastra i podneli su krivične prijave – priča Olenik.
Sledeći korak u sudskom postupku protiv vođa i članova OVK-a je veštačenje.
Veoma je bitna informacija da su svi optuženi članovi OVK-a u pritvoru u Hagu i da žrtve njihovih zločina mogu da se jave sudu tokom cele godine.
Inače, podignuta optužnica protiv Tačija, Veseljija i ostalih obuhvata ratne zločine počinjene od marta 1998. godine do aprila 1999. godine na teritoriji celog Kosova, uključujući i dve opštine na severu Albanije Kukeši i Has. Te dve opštine se geografski poklapaju sa lokacijama ozloglašene "žute kuće" i još nekih koje su, prema izveštaju Dika Martija, predstavljale svojevrsnu putnu stanicu gde se vršila priprema za trgovinu organima ubijenih zatočenika.
Do sada je ubijeno najmanje 15 svedoka zločina pripadnika i komandanata OVK-a, što ukazuje da će zaštita svedoka i žrtva biti najveći problem u celom sudskom postupku. Uostalom, to je bio glavni razlog zašto je bivši premijer Kosova i vođa OVK-a Ramuš Haradinaj oslobođen optužbi pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju u Hagu, koji je u međuvremenu prestao sa radom. Zbog toga se za mnoge zločine krije i broj žrtava, a posebno njihov identitet i identitet svedoka.
(Glas javnosti/Blic)