Sadašnja vladajuća garnitura pravda se time da je prethodna vlast dovela kompaniju “Rio Tinto” u Srbiju 2004. godine, kada su počela istraživanja, ali to nije obavezujuće za sadašnje donosioce odluka, ukazuje Tomašević.
- Dolina Jadra, gde kompanija planira rudnik litijuma i bora, spada u najplodnije delove Srbije, tamo se ljudi bave poljoprivredom i žive od nje. Poznato je da su rudnici “Rio Tinta” uništili 46.000 godina stare pećine Aboridžina u Australiji, doveli do građanskog rata u Papua Novoj Gvineji. Zašto bi poštedeli plodne oranice u dolini Jadra? Inače, nigde u svetu se ovakvi rudnici ne otvaraju u naseljenim mestima, već samo u pustinjama – konstatuje naša sagovornica.
Ministarka Zorana Mihajlović, ocenjuje Tomašević, ignoriše ozbiljna i argumentovana upozorenja Srpske akademije nauka i umetnosti i brojnih priznatih stručnjaka koji ukazuju na štetnost i moguće višestruke, katastrofalne posledice na zdravlje ljudi, biljni i životinjski svet, životnu sredinu, koje bi izazvali rudnik litijuma i prateća postrojenja, kao i deponija u dolini Jadra.
-“Rio Tinto” je u Drugom svetskom ratu pomagao naciste, čije su puške ubijale naš narod. To ne sme da se zaboravi – ističe Tomašević.
Sagovornica “Glasa javnosti” podseća da Arhuska konvencija, čiji je potpisnik i država Srbija, definiše niz prava pojedinaca i organizacija civilnog društva u vezi sa životnom sredinom. Strane potpisnice su dužne da zakonodavno obezbede da državni organi na nacionalnom, regionalnom ili lokalnom nivou, doprinesu ostvarenju tih prava. Između ostalog, to se odnosi na prava građana na informacije o životnoj sredini koje se nalaze u posedu državnih organa, učešće javnosti u donošenju odluka od značaja za životnu sredinu, kao i prava građana da učestvuju u izradi planova, programa, politike i zakonodavstva koji mogu uticati na životnu sredinu.
Građanima Srbije su ta prava uskraćena, mnoge informacije su van domašaja javnosti, iako građani i organizacije civilnog društva neprestano traže odgovore na pitanja koja se tiču, pre svega, ekološke sfere i uticaja istraživanja i potencijalnog rudnika na životnu sredinu, naglašava Milica Tomašević, podsećajući da Ustav Srbije garantuje građanima pravo na zdravu životnu sredinu.
(Glas javnosti)