Glas Javnosti

ONI SU ŽRTVE NESAVESNOG LEČENJA U SRBIJI: Ko (ni)je odgovarao za njihovu smrt?

Društvo
Autor: Glas Javnosti

U javnosti je odjeknula vest o ženi iz Leskovca, Dušici Trajković (33), koja je posle urađene kiretaže u privatnoj klinici u ovom gradu preminula, a prethodno je napustila bolnicu uz saglasnot lekara.

Velika prašina podigla se kada su u medijima počele da kruže tvrdnje osoba bliskih Dušici, koji tvrde da je njena smrt posledica nesavesnog lečenja lekara.

Povodom ovog slučaja oglasila se doktorka Milica Vukadinović koja je radila na ovom slučaju.

-Žena se dobro osećala i sama je htela da ide kući. Mi procenjujemo, to je već stvar procene. Ona je pričala, smejala se- kazala je doktorka za Telegraf o navodima da na klinici nije provela dva sata, kako je suprug izjavljivao da je u otpusnoj listi bilo napisano.

Nažalost, Dušičin slučaj nije usamljen.

Jelica Panić

Jelica Panić (25) iz Paraćina, preminula je 18.06.2010. godine od komplikacija nastalih tokom anestezije.

Naime, ona je prilikom operacije upala u komu, a kako se to dogodilo i da li će neko odgovarati za to, nikada se neće razjasniti, jer je jedini optuženi, anesteziolog Bratislav Stamenković, protiv koga je Drugo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu nastavilo da vodi postupak, preminuo.

Foto: Facebook

Prilikom rutinskog pregleda kod ginekologa u Paraćinu, konstatovana joj je ranica na grliću materice. Kako bi se ona sanirala Jelica je odlučila da dođe u Beograd, a intervencija je bila zakazana za 9. jun 2010. u Opštoj bolnici „Beoklinika“, pod totalnom anestezijom.

Međutim, tokom intervencije, Jelica je upala u komu, zbog čega su je premestili na VMA. Primljena je bez spontanog disanja, zbog čega su je odmah priključili na aparat za veštačko disanje. I pored preduzetih mera, njeno stanje se pogoršavalo. Preminula je nakon devet dana, 18. juna.

Radenko Nikodinović

Osmogodišnji Radenko Nikodinović je 2. oktobra 2016. pri padu slomio ruku, zbog čega ga je lečio doktor Dobrivoje Bojanić iz Opšte bolnice u Loznici. Njega su roditelji istog dana odvezli u bolnicu gde mu je stavljen gips, ali dečak nije zadržan u bolnici iako je na ruci bio otvoren prelom. Iste večeri došlo je do komplikacija i dečak je dobio temperaturu.

Tri dana posle pada i stavljenog gipsa, dečakovo zdravstveno stanje se pogoršalo i ruka mu je postala modra, pa je zadržan u lozničkoj bolnici, a zatim je iste večeri prebačen u Institut za zaštitu majke i deteta u Beogradu.

Foto: Facebook

Nažalost, zbog infekcije koja je zahvatila ruku mali Radenko je preminuo u bolnici sedam dana posle pada.

Postupak protiv lekara koji su kobnog dana odlučili da dečaka ne zadrže u bolnici vodi se pred Osnovnim sudom u Šapcu.

Jelica Radović

Jelica Radović umrla je 9. septembra 2006. u Urgentnom centru. Nesrećna devojka operisala je čukljeve četiri dana ranije na klinici "Decedra". Odmah po prijemu na klinici joj je uzeto 1.600 evra, bez računa niti priznanice, a Jelica je poslata u sobu gde je istog dana operisana. Doktor je rekao da je zahvat prošao uspešno i da će oporavak biti brz.

Nakon operacije i sutradan joj je bilo loše, o njoj su se "starale samo medicinske sestre", a nije bilo dogovoreno ni "čiji je ona pacijent".

Jelica je ostavljena na brigu samo svojoj majci, a kada je trebalo da bude puštena kući bila je pred potpunim kolapsom- crvena, bez mogućnosti da pije, jede, govori, sa bolovima, halucinacijama, drhtavicom, teškim disanjem.

- Ona je razmažena i pod stresom od anestezije - govorili su lekari, a kao "terapiju za stres" preporučili su joj "slušanje vokmena", ispričala je njena majka u emisiji.

Nakon toga doktori su konstatovali da "nešto tu ozbiljno nije u redu". Roditelji su odlučili da je prebace u Klinički centar, a potom odatle u Urgentni. Utvrđeno je da ima sepsu i primljena je odmah u "šok sobu". Tamo je i preminula...

- Nije ona došla u "Decedru" sa sepsom. Da su joj dali lekove na vreme bilo je 50 odsto šanse da sepsa bude izlečena, ali oni joj nisu dali šansu da preživi... - rekla je njena majka Dijana.

Zbog njene smrti troje lekara je prvostepeno osuđeno na 15 meseci zatvora. Ovu presudu 2016. ukinuo je Apelacioni sud.

Anja Grahovac

Trogodišnja Anja Grahovac preminula je nakon rutinske operacije katarakte na klinici "Perfekta", kada je, kako se veruje, greškom lekara ostala bez kiseonika i upala u komu.

Zahvat je obavljen 21. maja 2007. godine, nakon čega se Anja nije budila iz anestezije. U komi je bila sve do 4. juna, kad je preminula.

Posle 10 godina postupka, Viši sud u Beogradu osudio je samo anesteziologa Stanoja Glišića (72), i to na tri godine zatvora, ostali su oslobođeni.

Foto: Facebook

Devojčica koja je bila u komi tri sata posle vremena kada je trebalo da se probudi prevezena je sanitetskim kolima Instituta za majku i dete u tu bolnicu gde je dve nedelje kasnije preminula.

Ljiljana Arambašić

Smrt Ljiljane Arambašić, devojke koja je 2002. preminula nakon nesavesnog lečenja upale slepog creva, delimično je dobila pravni epilog nakon 15 godina suđenja.

Lekarke Vera Milenković i Gordana Miletić osuđene su na po dve godine zatvora i dve godine zabrane rada.

Naime, Ljiljana se 15. februara 2002. zbog jakih bolova u stomaku javila u beogradski Urgentni centar, a dežurni hirurg je procenio da su njene zdravstvene tegobe ginekološke prirode, pa je primljena na Ginekološko-akušersku kliniku.

Iz GAK-a su Ljiljanu, pošto je gotovo neprestano vrištala, uputili u Institut za psihijatrijske bolesti "Laza Lazarević", gde su lekari odmah zaključili da nije pacijent za njih i uputili je ponovo u Urgentni centar.

Zbog visoke temperature nije hospitalizovana u Urgentnom centru, već je upućena u Institut za infektivne i tropske bolesti, gde je primljena 21. februara. Po prijemu u bolnicu pala je u komu i preminula.

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR