-Na deponije se baca vrlo često i u ogromnim količinama plastika, posebno PVC. To su mahom kancerogene supstance kada počnu da isparavaju. Plastika se ne sme spaljivati, zato što se tako stvara toksičan, kancerogeni dim. Isto važi i za nikl-kadmijumske baterije, iz kojih se oslobađaju nikl i kadmijum, oba spadaju u teške metale koji su kancerogeni. Te pare su vrlo opasne kada počnu da se šire vazduhom. Zato se svaki požar na deponiji mora što pre zaustaviti – navodi profesor Belojević.
MOGUĆE EKSPLOZIJE
Moguće su i eksplozije su, upozorava naš sagovornik i objašnjava da do njih dolazi zbog metana, koji se skuplja na deponiji ukoliko se ona ne zasipa stalno zemljom i ne “preorava” kako bi se te eskplozije sprečile. Građanima savetuje da izbegavaju prostor na kome ima dima i neprijatnog mirisa.
-Tamo gde osećaju neprijatan miris, zadah, sa tog prostora se beži, tu se ne ide. Čulo mirisa nas štiti, kao i životinje, ono nas alarmira. Čim osetimo neprijatan miris, odatle se treba skloniti, ići tamo gde tog mirisa nema, tu je bezbedno. Ako živite u sredini u kojoj se taj miris oseća, onda se prozori zatvore, nema nikakve ventilacije, ne treba nam taj vazduh bar dok to sve ne prođe. Tu se ne treba šetati. Ako hoćete da šetate, idite na Adu Ciganliju, idite na Avalu, tamo gde tog mirisa nema – kaže naš sagovornik i objašnjava da postoje i gasovi koji nemaju ni miris ni boju, kao što je dioksin koji je veoma toksičan, što važi i za ugljen monoksid.
Ističe da od opasnih supstanci koje su posledica požara na deponiji ne mogu zaštititi obične maske koje koristimo zbog epidemiološke situacije. Potrebne su posebne maske.
- Tu bi mogle da pomognu specijalne maske koje su prilično skupe, i koje su posebno standardizovane za hemijske materije. U najtežim situacijama, kao što je to bila katastrofa u Londonu, svi ljudi su nosili klasične gas maske, kao vojničke gas maske, sa specijalnim filterima, sa aktivnim ugljem itd. To bi već moglo da spase. Ali nadam se da takav scenario neće biti potreban u Beogradu – kaže dr Belojević.
VLASTI ZAKASNILE SA INFORMACIJOM
Prema njegovoj oceni, nadležne insitucije nisu odmah dale informaciju šta se događa na deponiji u Vinči.
-Tu se uvek meša politika. Mislim generalno, ne samo u Srbiji, već u svakoj zemlji. Vlast uvek nastoji da prikaže da je sve idealno, a opozicija nastoji da prikaže da ništa ne valja. Istina je negde na sredini. I u ovoj konkretnoj situaciji mislim da je vlast pogrešila što nije odmah, bez ikakvog čekanja, dala informaciju da je došlo do požara, da bi, posebno oni koji žive u neposrednoj okolini, znali šta se događa, da se odatle sklanjaju, da se preventivno evakuišu odatle što dalje dok ne prođe opasnost – kaže sagovornik “Glasa”.
Srećom, kako napominje, Beograd je na dve reke i to nam donosi vetar, jer reke stvaraju razlike u pritisku, tako da nas košava spasava od velikih zagađenja. Da je Beograd kao Sarajevo u kotlini, ne bi bilo dobro, zaključuje prof.dr Goran Belojević.
(Glas javnosti)