- To je stanje u kojem ćelije ne reaguju dobro na insulin. Kod insulinske rezistencije nivo šećera u krvi je normalan ali dolazi do iscrpljivanja pankreasa. Veoma teško se prepoznaje ali neki od prvih simptoma su umor, pospanost, oticanje tela, stvaranje masnog tkiva na stomaku kao i napadi gladi. Kada se jave napadi gladi, osoba koja ima insulinsku rezistenciju poseže za prostim šećerima i tako naglo dovodi do podizanja nivoa šećera u krvi - objašnjava doktorka i nastavlja
- Žene su sklonije ovom stanju koje se javlja i kod mršavih osoba, kod osoba koje imaju policistične jajnike ali i kod osoba koje su izložene stresu koji je najteže kontrolisati. Definitivno osim pandemije, možemo reći da vlada i epidemija metaboličkog sindroma koji se može regulisati dobrom terapijom i poboljšanjem kvaliteta života.
Test intolerancije na glukozu spada pod gotovo obavezan test za sve trudnice.
- Ovaj test se preporučuje svim trudnicama baš zato što je trudnoća jedno posebno stanje u kom može doći do insulinske rezistencije ali i do pojave dijabetesa koji može biti prolaznog karaktera.
Problem gojaznosti sve je učestaliji s toga doktorka savetuje da deca već u šestoj godini života treba da počnu sa edukacijama na temu zdravog života.
- Džejmi Oliver je to pokrenuo u Engleskoj koja je imala veliki problem sa gojaznom decom. On je u početku bio osporavan ali kasnije rezultati nisu izostali. Svima savetujem da tanjir treba da bude što šareniji, ali nisam strog protivnik mesa. Međutim u svemu treba biti umeren- završila je doktorka.
(Glas javnosti)