Nakon što je Jutjub pokrenuo globalnu akciju sa ciljem da spreči dalju upotrebu blokatora reklama i pokuša da natera korisnike se pretplate na Jutjub Premium uslugu, ukoliko ne žele da im se oglasi prikazuju, ta platforma se sada suočava sa dve posledice takve odluke.
Sa jedne strane, korisnici širom sveta zaista u velikom broju deinstaliraju blokatore, kako im pristup popularnoj video platformi ne bi bio potpuno blokiran. Sa druge, odluka YouTube-a je dovela do suprotnog efekta, pošto se rekordan broj ljudi okreće boljim alternativama za blokatoranje oglasa protiv koji YouTube još uvek nema načina na se izbori.
Tako je jedan od najpopularnijih blokera za Gugl Hrome pregledač – Ghostery, za poslednjih mesec dana imao tri do pet puta više instaliranja i deinstaliranja. Više od 90 odsto korisnika koji su deinstalirali tu ekstenziju su naveli potez Jutjuba kao razlog za svoju odluku.
Istovremeno, ovaj bloker beleži i rast broja instaliranja od 30 od strane korisnika Mikrosoft Edž pretraživača.
Slično je i sa AdGuard blokatorom, čiji je broj deinstalacija sa standardnih 6.000 dnevno, od strane korisnika Gugl Hrom-a, tokom oktobra porastao na 11.000. Rekordan broj deinstalacija od čak 52.000 je zabeležen 18. oktobra. Međutim, kako se plaćena verzija pokazala imunom na Jutjub zabranu, AdGard je između 18. i 27. oktobra imao 60.000 instalacija.
Prema svemu sudeći, čini se da akcija YouTube-a navela korisnike da potreže bolje alternative za čije suzbijanje Jutjub još uvek nema rešenje. Među takvima je i NjuPajp, Jutjub-olika aplikacija sposobna da pokreće Jutjub video zapise bez oglasa.
Ukoliko ste i vi među onima koji traže alternativna rešenja, ekstenzije kao što je uBlock Origin i dalje rade kada se koriste u Fajerefoksu. Takođe, i Adblok Plus nudi neke opcije kada je o blokiranju oglasa reč.
Stručnjaci upozoravaju da bi insistiranje Jutjuba na blokiranju blokatora reklama moglo da dovede do pojave još složenijih taktika blokiranja. A to bi za posledicu moglo da ima pojavu nenamernih bezbednosnih rupa.