Jednostavni koraci, poput davanja dozvole radnicima da koriste veštačku inteligenciju i nekoliko sati obuke za početak, mogli bi udvostručiti usvajanje ove nove tehnologije i dodatno podstaći ekonomski rast, saopštio je Gugl u izveštaju o svojim pilot programima objavljenom u petak.
Američki tehnološki gigant, tvorac četbota Gemini AI, istakao je da prema analizi koju je sproveo Public First, partner u ovom projektu, dve trećine radnika - posebno starije žene iz nižih socio-ekonomskih slojeva - nikada ranije nisu koristile generativnu veštačku inteligenciju na poslu.
Debi Vajnstin, predsednica kompanije Gugl za Evropu, Bliski istok i Afriku, rekla je da su pilot projekti „AI Works“ – sprovedeni u mreži malih preduzeća, obrazovnih fondacija i sindikata – pokazali da radnici mogu uštedeti u proseku 122 sata godišnje koristeći veštačku inteligenciju u administrativnim zadacima.
Međutim, jedna od glavnih prepreka korišćenju veštačke inteligencije bio je osećaj neizvesnosti - mnogi radnici nisu znali da li im je „dozvoljeno“ da koriste veštačku inteligenciju u svojim radnim zadacima.
Ljudi su želeli dozvolu za podsticanje, rekao je Vajnstin u intervjuu. „Pitali su se: Da li je u redu da ja ovo uradim?“ i zato je bilo ključno pružiti im tu sigurnost.“
Kada su počeli, samo nekoliko sati obuke za izgradnju samopouzdanja dovelo ih je do toga da koriste veštačku inteligenciju dvostruko češće, i nastavili su da je koriste mesecima kasnije, dodala je.
Ove jednostavne intervencije pomogle su da se smanji jaz u usvajanju veštačke inteligencije među učesnicima pilot studije, prema izveštaju kompanije Google AI Works.
Na primer, pre obuke, samo 17% žena starijih od 55 godina koristilo je veštačku inteligenciju nedeljno, dok je samo 9% koristilo tehnologiju svakodnevno.
Tri meseca kasnije, 56% je koristilo veštačku inteligenciju svake nedelje, a 29% svakog dana.
Glas javnosti/B06S