Evropska unija je pojačala svoj nadzor nad velikim tehnološkim kompanijama zahtevajući od Meta i TikTok-a da detaljno opišu svoje napore da suzbiju ilegalni sadržaj i dezinformacije na svojim društevnim platformama tokom rata između Izraela i Hamasa.
Evropska komisija, izvršna vlast 27-članog bloka, zvanično je zatražila da kompanije društvenih medija dostave informacije o tome kako se pridržavaju novih digitalnih pravila čiji je cilj čišćenje onlajn platformi od štetnog i uznemirujućeg sadržaja.
Komisija je zamolila Metu i TikTok da objasne mere koje su preduzeli da smanje rizik od širenja terorističkog i nasilnog sadržaja, govora mržnje i dezinformacija.
Prema novim pravilima EU, koja su stupila na snagu u avgustu, najveće tehnološke kompanije suočavaju se sa dodatnim obavezama da spreče procvat širokog spektra nelegalnog sadržaja na njihovim platformama ili se suočavaju sa pretnjom visokim kaznama.
Nova pravila, poznata kao Zakon o digitalnim uslugama, stavljaju se na probu ratom Izrael-Hamas. Fotografije i video snimci preplavili su društvene mreže zajedno sa objavama korisnika koji objavljuju lažne tvrdnje i lažno predstavljaju video snimke sa drugih događaja.
Brisel je prošle nedelje izdao svoj prvi formalni zahtev u okviru DSA platformi za društvene medije Ilona Maska X, ranije poznatoj kao Tviter.
Evropski komesar Tijeri Breton, digitalni sprovodilac bloka, ranije je poslao pisma upozorenja na tri platforme, kao i na Jutjub, naglašavajući rizike koje rat nosi.
Kompanije imaju rok sedam dana da odgovore na pitanja u vezi sa njihovim naporima da suzbiju dezinformacije i štetan sadržaj na njihovim platformama. Oni se takođe suočavaju sa drugim rokom do 8. novembra o zaštiti izbornog integriteta i, u slučaju TikTok-a, bezbednosti dece.
U zavisnosti od njihovih odgovora, Brisel bi mogao da odluči da otvori formalni postupak protiv Mete ili TikToka i da izda novčane kazne za „netačne, nepotpune ili obmanjujuće informacije“, saopštila je komisija.