Ali to govore i drugi, na primer, Glavna španska uprava za saobraćaj (DGT) to stalno ponavlja.
Ali zanimljivo, DGT ne samo da insistira na obveznom korišćenju sigurnosnog pojasa za sve putnike u vozilu, već i preporučuje vezanje zadnjih sigurnosnih pojaseva čak i kada u tom području nema putnika.
Kako navodi Revija HAK, ova dodatna mera značajno doprinosi sprečavanju nesreća i smanjenju ozbiljnih povreda u slučaju sudara. Preporuka je posebno važna kada se u prtljažniku prevoze koferi i drugi teški predmeti, što je prilično česta situacija tokom godišnjih odmora kada se prevoz prtljaga i drugih predmeta povećava.
U slučaju sudara, ako sigurnosni pojas nije vezan, dogodio bi se tzv. efekat slona, o kojem se često govori kad osobe na zadnjim sedištima nisu vezane, što znači da pri brzini od 60 km/h udar osobe od 75 kilograma u prednje sedište može biti ekvivalentan sili od 4,2 tone. Dakle, ovaj efekat se može pojaviti u drugom obliku, ovaj put s prtljagom koja se prevozi u prtljažniku. Zato je preporučljivo vezati zadnje sigurnosne pojaseve čak i ako ih niko ne zauzima. Ako se u prtljažniku nalaze predmeti, u slučaju udara ili naglog kočenja, težina predmeta mogla bi udariti u naslon zadnjeg sedišta s povećanom silom te može doći do njihovog pucanja. Ako su sigurnosni pojasevi pozadi vezani, služite fiksiranju zadnjih sedišta. Dakle, ako u prtljažniku prevozite ozbiljan teret, vežite i sigurnosne pojaseve na zadnjoj klupi.
Kada na zadnju klupu sednu putnici, insistirajte da koriste pojaseve…
Glas javnosti/ A04S