Hiljade radnika su dočekale šefove "Forda" zvižducima koji su trajali nekoliko minuta. Direktor Markus Vasenberg je najavio oštre rezove koji će prvenstveno pogoditi sedište kompanije u Kelnu u četvrti Nil.
Ovo su detalji smanjenja broja radnih mesta
Skladno tome, samo u tamošnjoj proizvodnji biće izgubljeno 1.000 radnih mesta, a daljih 600 radnih mesta biće izgubljeno u razvoju proizvoda. Ukinuće se ukupno 1.000 dodatnih radnih mesta u raznim drugim područjima uključujući administraciju, usluge, finansiranje automobila...
Da bi to učinio "Ford" bi mogao u potpunosti prepustiti određena područja (npr. prevoz automobila, sigurnost fabrike, kantinu) spoljnim pružateljima usluga. Treba sačuvati dodatnih 300 radnih mesta.
Odeljenje istraživanja se seli u SAD
Prema rečima šefa radničkog veća Bendžamina Gruške, uprava "Forda" planira da odustane od celih proizvodnih područja u Nemačkoj. Mnoge će poslove preuzeti sedište kompanije u SAD. To posebno utiče na istraživačke projekte kao što su autonomna vožnja i druge tehnologije budućnosti.
Radnici su plakali
- Ovo je težak dan za nas. Pojedini radnici su plakali - izjavio je Gruška, piše Fenix de magazin.
Radničko veće optužilo je upravu da je “prekršila svoju reč” nakon što je proizvođač automobila nedavno isključio obavezna otpuštanja do 2032. godine.
- Ali borićemo se do kraja. Nećemo prihvatiti ovaj brutalni plan - rekao je Gruška.
Kriza u "Fordu" traje već neko vreme. Jedan od razloga: "Ford" se fokusira na proizvodnju novih, skupih električnih modela u Nemačkoj (“Ford Explorer”, “Capri”), ali ih zasad retko ko kupuje.
Iz tog razloga je obustavljena proizvodnja jeftine “Ford Fieste”. U Kelnu već je uvedeno skraćeno radno vreme. Do božićnih praznika proizvodnja bi trebalo da teče, navode nemački mediji.
Glas javnosti /S05S