Brojke kažu sledeće - od početka sezone, pozitivno je bilo 29 osoba direktno uključenih u funkcionisanje timova - Zenit 13 zaraženih, Himki pet, Asvel, CSKA i Barselona po tri, dok su Crvena zvezda i Žalgiris imali po jednog pozitivnog člana tima.
Ukoliko broj zaraženih bude u porastu, pogotvo po završetku utakmica 4. kola koje je na programu 15. i 16. oktobra, jasno je da će biti promena u takmičenju, a najrealnija jeste takozvani "mehur".
Šta je "mehur"?
U jeku pandemije čelnici NBA lige došli su do najboljeg mogućeg rešenja u datim uslovima - za domaćina je izabran kompleks "Dizni sveta" u Orlandu. Na Floridi su bila stacionirana 22 tima koja su imala šansu da se domognu plej-ofa, a kako su timovi ispadali, tako su napuštali lokaciju i vraćali se kućama.
Igrači su testirani svakodnevno, kontrole i kazne su bile rigorozne, kontakt sa spoljnim svetom je sveden na minimum, pa je sedam nedelja prošlo bez pozitivnog rezultata među učesnicima, uz tek pokoji incident u vidu dovođenja devojaka ili naručivanja hrane van "mehura", što je rezultiralo izolacijom u trajanju od nedelju dana. Iz tog razloga, liga je privedena kraju i okončana sinoćnom pobedom LA Lejkersa nad Majami Hitom.
Šta je neophodno za funkcionisanje "mehura"?
Da bi "mehur" mogao da bude održan, neophodno je da budu ispunjena određena pravila. Pre svega, potrebno je pronaći kompleks koji bi bio spreman da ugosti ekipe, a koji ima dovoljno košarkaških terena da je moguće na njima trenirati bez kontakta sa drugim ekipama, ali i bez preskakanja. Situaciju olakšava to što bi utakmice bile odigrane bez navijača, pa pronalazak adekvatne hale najverovatnije ne bi predstavljao preveliki izazov.
Mogući problemi
Evroliga trenutno broji 18 ekipa iz 10 zemalja. Kako tokom mehura njima ne bi bilo dozvoljeno da napuštaju kompleks, jasno je da bi bilo neophodno da bude pronađeno neko "solomonsko" rešenje na koje bi pristale ne samo lige, već i ostali učesnici tih liga sa kojima je ekipe u Evroligi trebalo da igraju u nastavku takmičenja. Problem postaje još veći ako se na to dodaju i timovi iz Evrokupa...
Jedno od mogućih rešenja je da Evroliga (a i Evrokup) bude nastavljena po završetku domaćih liga koje bi, opet, bile odigrane po ubrzanom principu jer bi bili upražnjeni termini ranije zakazani za mečeve bilo Evrolige ili Evrokupa. Takav ishod bi, doduše, podrazumevao da su svi rivali iz tih šampionata dali "zeleno svetlo" i izašli u susret...
Druga opcija jeste "zamrzavanje" statusa Evroligaša za ovu sezonu i igranje isključivo za pehar, uz iste učesnike treću godinu za redom, nevezano za plasman u domaćim ligama. Treća jeste skraćenje kalendara... U narednim nedeljama biće poznatije šta nas očekuje, ali je i sada već jasno da pred Đordijem Bertomeuom i ostatkom uprave stoji krajnje delikatan zadatak čiji cilj će biti da sezona bude okončana sa što manje oštećenih strana...