Glas Javnosti

ŠETNJA KROZ ISTORIJU BARAŽA: Od dvomeča sa Južnom Korejom do Škotske, kako je reprezentacija do sada prolazila u odlučujućim mečevima za plasman na velika takmičenja? (VIDEO)

Fudbal
Autor: Glas javnosti

Fudbalska reprezentacija Srbije sutra od 20:45 igra utakmicu nakon koje će biti jasno da li će izabranici Ljubiše Tumbakovića zaigrati na Evropskom prvenstvu naredne godine.

Srbija je do odlučujućeg meča stigla osvojivši prvo mesto u četvrtoj grupi C divizije Lige nacija, ispred Rumunije, Crne Gore i Litvanije. Zatim je u polufinalu savladana Norveška sa 2:1 nakon produžetka golovima Sergeja Milinković Savića, pa će odluka o tome koji tim će iz C divizije dobiti šansu da igra na smotri najboljih timova kontinenta biti doneta nakon beogradskih 90 minuta. U drugom polufinalu Škotska je nakon penala izbacila Izrael.

Srbiji ovo neće biti prva utakmica ovog karaktera. Kroz istoriju do danas, naša selekcija je odigrala deset mečeva doigravanja. Od toga, šest je završeno pobedom Srbije (ili Jugoslavije), tri su završena nerešeno, dok je samo jedan meč baraža završen porazom. 

1961 - Južna Koreja

Da, verovali ili ne, 1961. godine fudbalska reprezentacija tadašnje Jugoslavije igrala je protiv Južne Koreje u utakmici baraža za plasman na Svetsko prvenstvo 1962. godine u Čileu. Tada je u kvalifikacijama učestvovalo ukupno 56 ekipa, a raspored grupa je bio takav da je Jugoslavija završila u grupi 10, zajedno sa Poljskom i Islandom. U međuvremenu, Island se povukao iz takmičenja, a Jugoslavija u dve utakmice postigla gol više od Poljske (2:1 u Beogradu, 1:1 u Hožovu) i stigla do najneobičnijeg baraža u istoriji fudbala. 

A tamo - Južna Koreja. Naime, FIFA je donela odluku da, uz osam ekipa koje su se direktno kvalifikovale, još dve iz Evrope dobiju priliku da se plasiraju na Mondijal kroz interkontinentalni baraž, gde su rivali bile selekcije iz Afrike, Azije, Okeanije... Jugoslavija je tako prvo ugostila Južnokorejce u Beogradu 8. oktobra 1961. i došla do ubedljive pobede od 5:1 golovima Zvezdana Čebinca, Petra Radakovića, Milana Galića, dok je dva puta mrežu rivala pogodio Dragoslav Šekularac. Jedini gol za Koreju postigao je Čung Sun-Čeon.

Nakon stadiona JNA usledio je put u Seul, gde je 26. novembra odigran revanš. I njega je lako Jugoslavija dobila sa 3:1, uz dva gola Galića, jedan Dražena Jerkovića, dok je jedini pogodak za Koreju postigao Ju Pan Sun.

 

Naša reprezentacija je u nastavku turnira stigla do polufinala, ali je ostala bez medalje pošto su bolje bile selekcije Čehoslovačke i Čilea. 

1968 - Francuska

Poslednja prepreka za plasman na završni turnir Evropskog prvenstva 1968. godine za reprezentaciju Jugoslavije bila je Francuska. Prvi meč odigran je u Marselju 6. aprila, i završen je 1:1, a golove su postigli Vahidin Musemić u za Jugoslaviju, te Flori Di Nalo za Francusku.

 
Revanš je odigran 24. aprila u Beogradu, a Jugoslavija je na stadionu Crvene zvezde stigla do ubedljivih 5:1, predvođena Ilijom Petkovićem (dva gola), Musemićem (dva gola) i Džajićem, dok je za Francusku jedini strelac bio ponovo Di Nalo.
 
 
Jugoslavija je u polufinalu turnira na kom su učestvovale samo četiri ekipe savladala Englesku 1:0, a potom u finalu odigrala 1:1 sa Italijom, da bi u ponovljenom poražena 2:0.
 
1972 - Sovjetski Savez
 
Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 1972. bile su takve da je pobednik grupe morao da preskoči još jednu "prepreku". Tako je Jugoslavija bila prva u grupi sa Holandijom, Ističnom Nemačkom i Luksemburgom, a potom u četvrtfinalu prvenstva Evrope, koje je zapravo predstavljalo poslednju rundu kvalifikacija, nakon beogradskih 0:0 poražena 13. maja od SSSR-a u Moskvi sa 3:0.
 
 
1976 - Vels
 
 
Isti sistem bio je na snazi i četiri godine kasnije, a Jugoslavija je ubedljivom igrom u grupi, sa čak pet pobeda i jednim porazom, stigla do poslednje runde kvalifikacija, gde je rival bio Vels. U Zagrebu 24. aprila su Momčilo Moca Vukotić i Danilo Popivoda sa po golom doneli 2:0, a 22. maja u Velsu Josip Katalinski je sa penala "overio" plasman na završni turnir. Do kraja meča, Jan Evans je uspeo da izjednači, ali nisu domaći uspeli da ugroze prednost iz prvog meča, pa je utakmica okončana remijem.

No, na samom turniru izuzetno bledo izdanje i porazi od Zapadne Nemačke i Holandije doneli su Jugoslaviji četvrto mesto.
 
1997 - Mađarska
 
Jugoslavija je u kvalifikacionoj grupi zauzela drugo mesto sa dva boda manje od Španije, pa je put ka Parizu, ka Svetskom prvenstvu u Francuskoj morala da traži kroz mečeve baraža. Rival na tom putu bila je Mađarska. Verujemo da nema potrebe da vas podsećamo na čuvenih 7:1 u Budimpešti 29. oktobra, te 5:0 u Beogradu 15. novembra? Nećemo vam pisati strelce, verujemo da ćete više uživati ukoliko se sami podsetite na ove dve utakmice.
 
 
 
Ovo je ujedno i poslednji meč baraža koji je naša reprezentacija odigrala. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR