Srbija je do odlučujućeg meča stigla osvojivši prvo mesto u četvrtoj grupi C divizije Lige nacija, ispred Rumunije, Crne Gore i Litvanije. Zatim je u polufinalu savladana Norveška sa 2:1 nakon produžetka golovima Sergeja Milinković Savića, pa će odluka o tome koji tim će iz C divizije dobiti šansu da igra na smotri najboljih timova kontinenta biti doneta nakon beogradskih 90 minuta. U drugom polufinalu Škotska je nakon penala izbacila Izrael.
Srbiji ovo neće biti prva utakmica ovog karaktera. Kroz istoriju do danas, naša selekcija je odigrala deset mečeva doigravanja. Od toga, šest je završeno pobedom Srbije (ili Jugoslavije), tri su završena nerešeno, dok je samo jedan meč baraža završen porazom.
1961 - Južna Koreja
Da, verovali ili ne, 1961. godine fudbalska reprezentacija tadašnje Jugoslavije igrala je protiv Južne Koreje u utakmici baraža za plasman na Svetsko prvenstvo 1962. godine u Čileu. Tada je u kvalifikacijama učestvovalo ukupno 56 ekipa, a raspored grupa je bio takav da je Jugoslavija završila u grupi 10, zajedno sa Poljskom i Islandom. U međuvremenu, Island se povukao iz takmičenja, a Jugoslavija u dve utakmice postigla gol više od Poljske (2:1 u Beogradu, 1:1 u Hožovu) i stigla do najneobičnijeg baraža u istoriji fudbala.
A tamo - Južna Koreja. Naime, FIFA je donela odluku da, uz osam ekipa koje su se direktno kvalifikovale, još dve iz Evrope dobiju priliku da se plasiraju na Mondijal kroz interkontinentalni baraž, gde su rivali bile selekcije iz Afrike, Azije, Okeanije... Jugoslavija je tako prvo ugostila Južnokorejce u Beogradu 8. oktobra 1961. i došla do ubedljive pobede od 5:1 golovima Zvezdana Čebinca, Petra Radakovića, Milana Galića, dok je dva puta mrežu rivala pogodio Dragoslav Šekularac. Jedini gol za Koreju postigao je Čung Sun-Čeon.
Nakon stadiona JNA usledio je put u Seul, gde je 26. novembra odigran revanš. I njega je lako Jugoslavija dobila sa 3:1, uz dva gola Galića, jedan Dražena Jerkovića, dok je jedini pogodak za Koreju postigao Ju Pan Sun.
Naša reprezentacija je u nastavku turnira stigla do polufinala, ali je ostala bez medalje pošto su bolje bile selekcije Čehoslovačke i Čilea.
1968 - Francuska
Poslednja prepreka za plasman na završni turnir Evropskog prvenstva 1968. godine za reprezentaciju Jugoslavije bila je Francuska. Prvi meč odigran je u Marselju 6. aprila, i završen je 1:1, a golove su postigli Vahidin Musemić u za Jugoslaviju, te Flori Di Nalo za Francusku.