Glas Javnosti

POPIS U CRNOJ GORI EVROPSKO PITANJE? U Uniji etnička i verska pripadnost i jezik osetljiva pitanja

Crna Gora
Autor: Glas javnosti

Centar za demokratsku tranziciju (CDT) Crne Gore zatražio je od najviših crnogorskih zvaničnika i mandatara za sastav nove vlade, da se prilikom predstojećeg popisa ne prikupljaju podaci o etničkoj pripadnosti, religiji i jeziku, jer su u mnogim zemljama  EU to osetljiva pitanja.

U mnogim zemljama članicama Evropske unije ne prikupljaju ovakve podatke prilikom popisa saopštila je Evropska kancelarija za statistiku, Eurostat. U skladu sa budućim evropskim obavezama Crne Gore, piše u dokumentu, podrazumevaju da se popisi sprovode registraciono, bez izjašnjavanja građana.

Na dosadašnjim popisima u Crnoj Gori građani se izjašnjavaju o nacionalnoj i religijskoj pripadnosti, kao i o jeziku. Novi popis stanovništva i domaćinstava planiran je za narednu godinu, a političke kalkulacije oko toga su već uveliko počele. Deo javnosti smatra da nema uslova za slobodno izjašnjavanje.

Iz Eurostata, koji je pratio popis u Crnoj Gori 2011,  kažu da su njihovi propisi drugačiji ali da države mogu da imaju sopstvene propise.

"Etnička pripadnost, religija i jezik mogu biti osetljiva pitanja u mnogim zemljama. Zaista je u nekim državama članicama EU prikupljanje statističkih podataka raščlanjenih prema etničkoj ili verskoj pripadnosti nezakonito", rekli su iz Eurostata povodom pitanja da li popis u članicama EU podrazumeva prikupljanje podataka o veri, naciji i jeziku.

Objašnjavaju da popisno zakonodavstvo EU ne uključuje etničku pripadnost, religiju i jezik i ne daje konkretne preporuke o ovim temama. "Naravno, zemlje koje to žele mogu slobodno da donesu nacionalnu odluku o prikupljanju ovih podataka", naveli su u odgovoru.

Direktorka Uprave za statistiku (Monstata) Gordana Radojević rekla je da regulativa EU koja definiše pitanje popisa ne uključuje kao sastavni deo ispitivanje, odnosno izjašnjavanje o nacionalnom, verskom ili jezičkom odredjenju, ali i ne osporava svoje članice da takve podatke prikupljaju ukoliko to prepoznaju kao svoj interes.

- Da ne bismo bili isključivi, obavezni smo da organizujemo javnu raspravu na kojoj svi korisnici podataka imaju pravo da kroz formalnu inicijativu delegiraju predloge o kojima će se diskutovati. Na osnovu toga će, u konačnom, biti oblikovana lista sa pitanjima, odnosno podacima koji će se prikupljati na popisu 2021. godine, pojasnila je Radojević za crnogorsek medije.

Za člana Glavnog odbora SDP-a Ivana Vujovića, inicijativa CDT je konstruktivan predlog, imajući u vidu aktuelni politički trenutak i sve snažnije nametanje nacionalno-verskog diskursa i ugrožavanja građanskog koncepta ustrojstva države.

- Ako je ovo isključivo unutrašnje crnogorsko pitanje koje je Crna Gora uvrstila u svoja strateška državna dokumenta, onda nije teško doći do zaključka kakav pretpopisni ambijent se želi kreirati u uslovima nove vlasti u Crnoj Gori, rekao je Vujović.

(Glas javnosti/Vijesti/Pobjeda)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR