"Sa verom i odgovornošću, priložili smo žito za pokoj duša nevino postradalih i pomolili se za sve žrtve NATO agresije u Republici Srpskoj Krajini, Republici Srpskoj i Saveznoj Republici Jugoslaviji. Sećamo se 12 banjalučkih beba, trogodišnje Milice Rakić i stradanja našeg naroda na Kosovu i Metohiji", kazali su iz Srpbskog sabranja Baštionik.
Od Trga Krajine do Hrama Hrista Spasitelja nošen je transparent sa porukom MI PAMTIMO, kao vid javnog i molitvenog svedočenja, sa željom da njihova poruka odjekne u tišini zaborava i bude poziv na budnost, sećanje i zahvalnost.
Kako su kazali iz Baštionika njihovo molitveno sećanje nije samo čin odavanja počasti, već snažna poruka budućim generacijama da narod koji pamti – opstaje. Narod koji zaboravlja – ponovo strada.
"Srpski narod je preživeo mnoge nepravde i progone, ali istrajava upravo zbog svoje vezanosti za veru, istinu i pamćenje. Zato kultura sećanja mora biti deo našeg nacionalnog identiteta – prenošena u porodici, školi, Crkvi i društvu. Hvala svima koji su danas bili s nama i svima koji svakodnevno žive i čuvaju sećanje", istakla je Milana Pekež.
MI PAMTIMO – MI ŽIVIMO!
Studenti Fakulteta političkih nauka i Srpsko sabranje Baštionik su, u želji da dodatno doprinesu obeležavanju ovog dana, organizovali predavanje povodom 26 godina od NATO agresije na SR Jugoslaviju. Na predavanju će govoriti doc. dr Dragan Dakić, profesor Međunarodnog prava na Univerzitetu u Kragujevcu.
Ispred Svečane sale FPN-a biće postavljena kutija u koju će prisutni moći da ostave prilog za stipendiranje srpskih đaka iz južne srpske pokrajine Kosova i Metohije.
Glas javnosti