četvrtak 3. jul 2008.
RSS
• Tema •
Početna > Tema > Zašto ne i ruski „Bondstil“?!

Pjotr Iskenderov, jedan od najvećih ruskih eksperata za Balkan, za Geopolitiku

Zašto ne i ruski „Bondstil“?!

- Poteškoće sa ratifikacijom gasnog sporazuma sa Rusijom već su dovele naše odnose u ozbiljnu krizu. I, to se desilo u veoma važnom trenutku za Srbiju i njene državne interese. Unapređivanje naše saradnje povezano je sa produbljivanjem političkih odnosa i sa sprovođenjem već postignutih ugovora. Među najvažnijim su gasni sporazum, učešće Rusije u privatizaciji industrijskih preduzeća, unapređivanje vojne saradnje - možda i otvaranje u Srbiji ruske vojne baze, kako bi se napravio balans sa američkim „Bondstilom“ - rekao je za Geopolitiku Pjotr Iskenderov, viši naučni saradnik Instituta za slavistiku Ruske Akademije i jedan od najvećih ruskih eksperata za Balkan. NJegovi stavovi, kako neki misle, odražavaju i politiku zvanične Moskve.

Kako ocenjujete odnos zvanične Moskve prema najvažnijim političkim akterima u Srbiji?
- Stav Moskve prema političkim snagama i unutrašnjoj političkoj krizi u Srbiji uglavnom je suzdržan. Podsetiću da su predsednik Srbije Boris Tadić i zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić posetili Moskvu u vreme predsedničke izborne kampanje i susreli se sa Vladimirom Putinom i Dmitrijem Medvedjevim. U psihološkom pogledu, stav radikala, DSS-a i Nove Srbije više odgovara političkom rukovodstvu Rusije, ali ruska vlada mora da izbegne mešanja u unutrašnje srpske stvari i zbog toga posvećuje više pažnje vladajućoj koaliciji nego opoziciji. U istoriji rusko-srpskog prijateljstva ima dosta primera kada je Rusija podržavala opoziciju u Srbiji - ne samo u Titovo doba već i znatno ranije, na primer, tokom vladavine Obrenovića. Sadašnja vlada u Beogradu mora uzimati u obzir tu istinu. Ako buduća koalicija u Srbiji ne posveti potrebnu pažnju razvoju rusko-srpskih odnosa - Rusija će promeniti sadašnji stav.

Kako vidite rezultate „zajedničke politike“ Rusije i Srbije povodom Kosova i Metohije?
- Jedan od visokih funkcionera Misije UN na Kosovu mi je rekao u julu 2007. godine da će Kosovo tokom prve-dve nedelje nakon donošenja deklaracije nezavisnosti priznati više od 60 država. To se nije desilo i sada se može reći da je „zajednička politika“ Srbije i Rusije prema Kosovu donela pozitivni rezultat. Visoki ruski diplomatski predstavnici rekli su mi nezvanično da je naše ministarstvo inostranih poslova pre godinu-dve počelo da ozbiljno shvata opasnost stvaranja na Balkanu takozvane „velike Albanije“. I to je jedan od razloga zbog čega je ruska diplomatija učvrstila svoj stav prema kosovskim zbivanjima. Bez podrške Rusije i Srbije - Kosovo nikad neće postati nezavisna država i član UN.
- Poteškoće sa ratifikacijom gasnog sporazuma sa Rusijom već su dovele naše odnose u ozbiljnu krizu. I, to se desilo u veoma važnom trenutku za Srbiju i njene državne interese. Unapređivanje naše saradnje povezano je sa produbljivanjem političkih odnosa i sa sprovođenjem već postignutih ugovora. Među najvažnijim su gasni sporazum, učešće Rusije u privatizaciji industrijskih preduzeća, unapređivanje vojne saradnje - možda i otvaranje u Srbiji ruske vojne baze, kako bi se napravio balans sa američkim „Bondstilom“ - rekao je za Geopolitiku Pjotr Iskenderov, viši naučni saradnik Instituta za slavistiku Ruske Akademije i jedan od najvećih ruskih eksperata za Balkan. NJegovi stavovi, kako neki misle, odražavaju i politiku zvanične Moskve.

Kako ocenjujete odnos zvanične Moskve prema najvažnijim političkim akterima u Srbiji?
- Stav Moskve prema političkim snagama i unutrašnjoj političkoj krizi u Srbiji uglavnom je suzdržan. Podsetiću da su predsednik Srbije Boris Tadić i zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić posetili Moskvu u vreme predsedničke izborne kampanje i susreli se sa Vladimirom Putinom i Dmitrijem Medvedjevim. U psihološkom pogledu, stav radikala, DSS-a i Nove Srbije više odgovara političkom rukovodstvu Rusije, ali ruska vlada mora da izbegne mešanja u unutrašnje srpske stvari i zbog toga posvećuje više pažnje vladajućoj koaliciji nego opoziciji. U istoriji rusko-srpskog prijateljstva ima dosta primera kada je Rusija podržavala opoziciju u Srbiji - ne samo u Titovo doba već i znatno ranije, na primer, tokom vladavine Obrenovića. Sadašnja vlada u Beogradu mora uzimati u obzir tu istinu. Ako buduća koalicija u Srbiji ne posveti potrebnu pažnju razvoju rusko-srpskih odnosa - Rusija će promeniti sadašnji stav.

Kako vidite rezultate „zajedničke politike“ Rusije i Srbije povodom Kosova i Metohije?
- Jedan od visokih funkcionera Misije UN na Kosovu mi je rekao u julu 2007. godine da će Kosovo tokom prve-dve nedelje nakon donošenja deklaracije nezavisnosti priznati više od 60 država. To se nije desilo i sada se može reći da je „zajednička politika“ Srbije i Rusije prema Kosovu donela pozitivni rezultat. Visoki ruski diplomatski predstavnici rekli su mi nezvanično da je naše ministarstvo inostranih poslova pre godinu-dve počelo da ozbiljno shvata opasnost stvaranja na Balkanu takozvane „velike Albanije“. I to je jedan od razloga zbog čega je ruska diplomatija učvrstila svoj stav prema kosovskim zbivanjima. Bez podrške Rusije i Srbije - Kosovo nikad neće postati nezavisna država i član UN.

Komentari

Pa sve bi se ovo i ostavrilo da je nacionalno-proevropska vlada napravila vecinu.
Posto je formirana ova anacionalna-postopotoevropska vlada, nista od ovog nece biti jer se oni lizu sa amerikacima koji nam rasturaju drzavu.

Gorane, ova "Srpska" vlada ima samo jedan zadatak. A to je da zavrsi kolonizaciju Srbije i gurne je pod direktnu kontrolu onih koji su satanizovali Srbe i bombardovali. Jedan od ciljeva zutog izdajnickog smeca jeste da eliminise svaki uticaj Rusije na Balkanu pa makar doveli celu Srbiju do prosjackog stapa. Udarna pesnica ovog projekta jeste G17 koje je nista drugo nego produzena ruka Medjunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke. Za one koji ne znaju, MMF i SB su nista drugo nego sredstvo novog vida kolonijalizma. Za to je najveci dokaz "izbor" novog "Srpskog" mandatara vlade. Narode, nemojte se zavaravati da taj Deda Mraz predstavlja Demokratsku Stranku, one je u planu i programu istri kao i "plan" G17 a takodje on nije nista drugo nego obican cinovnik Svetske Banke i Medjunarodnog monetarnog fonda.

Stara kao i ova nova vlada djece Brozovih komunjara sve ce upropastiti s Rusijom a najkasnije ce Rusi tj.Rusija pustiti Srbe niz vodu .
Zasto da Rusija da se hrva s zapadnim zlocincima oko KiM kada vlasti u Srbiji istim tim zapadnim zlocincima se uvlaci u dupe. sve moljakajuci
Ljudi moji mi imamo evo i dobismo takav OLOS i to anti-srbski OLOS da se jezim pri pomisli sta ce sve da urade na stetu Srba i Srbije.

Daj Boze da se ne ostavri da bilo ko pravi vojne baze. Nikad u istoriji ni jedna vlast u Srbiji nije zvala stranu vojsku da ovde pravi vojne baze, i nadajmo se da ce tako biti i u buduce.

Svi se oni J....... preko Srbije, sto ruicici nisu ulozili vise para u Srpsku politiku pa zadobili politicare, nego ih boli uvo? Sta bi sa gasovodom, poje la ga maca?
Kim proglasava nezavisnost a ruicici kobojagi brane, vicu, a ne mrdaju iz Moskve.
E moja Srbijo, vise imas neprijatelja oko sebe nego Izrael, oni su izabrana zemlja, a mi kaznjeni od boga i od izdaica domacih i svetskih!

nikakve tudjinske vojne baze pa i americke.
imaju i ameri da begaju. imaju ameri malo
vise briga tamo blize sebi jer francuzi se nadaju
brazilu da prodaju neke vojne fabrike.
tudja cizmo napolje jer i vlastita me izdala.
taj gas je samo izgovor jer i tome dodje kraj.
lov u mutnom, a u tom lovu i oni mogu da budu
ulovljeni. oni to da pripreme bugare da progutaju makedoniju i istisnu grke. sve je to zbog onog
kanala egipatskog suez. rusi bi da imaju i svoju
vojnu bazu na obali u siriji, pa se sada pitam
kako li izgleda geografija sirije sada. vojna
lupetanja gotov penzionisanih studenata
svetskih vojnih skola. napolje oba uljeza.
roba za pare i nista vise.

Pa citam da vi govorite o OBA uljeza a ja mislim da rusi nisu uljezi vec prijatelji. Kad Srbija bude poklonila 30 posto paznje Rusiji od vremena koje poklanja amerikancima onda ce narod moci da vidi razliku od prijatelja i neprijatelja. Samo budale nevide da amerikanci i EU rasturaju Srbiju uz pomoc domacih izdjnika koji na tome i dobro zarade.

Danas je 4- Juli dan SAD i eno bagre DOSmanlijske na proslavi u americkoj amabasadi eee jada i cemera ......
Umesto da smo americkoga ambasadora protjerali ambasdu im zatvorili nase komuno-izdajice slave s nasim dusmanima na Dedinju.
Ne,a Apisa nema Zvezdana..................................

Ima li na ovome sajtu nekakvog Administratora da cenzurise priloge pijanih i nepismenih blogera?