Glas Javnosti

Koliko vam je potrebno da se pridružite klubu ULTRA-BOGATIH?

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Čini se da broj ultra-bogatih pojedinaca raste iz dana u dan, te da milionera nikada nije bilo više. Oni svoj novac stiču na različite načine, isto tako ga i ulažu. A koliko vam je potrebno novca da uđete u taj klub?

Ukupno 483 milijarde dolara (443,5 milijardi evra) čeka na ulaganje u 2024. širom sveta. Taj novac završiće u različitim sektorima.

Prošle godine se svakodnevno stvaralo u proseku 70 veoma bogatih investitora i ovo je trend koji ne pokazuje znake usporavanja. Svetska ultra-bogata populacija porasla je za 4,2 odsto, a očekuje se da će se taj broj povećati za 28 odsto tokom pet godina do 2028.

Najnoviji izveštaj o bogatstvu, konsultantske firme „Knight Frank“ otkrio je da je broj pojedinaca ultra visoke neto vrednosti ili UHNVI-a – nekoga sa neto vrednošću od 30 miliona dolara (27,6 miliona evra) – ili više, širom sveta narastao na 626.619, sa 601.300 godinu dana ranije. To je bilo zbog povećanog ulaganja u akcije u nadi u snižavanje kamatnih stopa, što je zauzvrat dovelo do rasta vrednosti tržišta akcija. Snažan učinak američke ekonomije takođe je pomogao bogatima da se obogate. 


Rast je predvodila Severna Amerika gde je broj ultra-bogatih porastao za 7,2 odsto za godinu dana, a zatim Bliski istok (6,2 odsto). Evropa je zaostajala u pogledu nove generacije bogatstva (broj superbogatih je porastao za 1,8 odsto), ali „stari kontinent ostaje dom za 1 odsto najbogatijih“, napisao je u izveštaju Liam Bailey, globalni rukovodilac istraživanja Knight Frank-a.

Samo je Latinska Amerika zabeležila pad broja bogatih pojedinaca, za 3,6 odsto.

Rast u 2023. prati godinu kada je ukupno bogatstvo najbogatijih palo za neverovatnih 10 biliona dolara (9,18 biliona evra) kako su energetski, ekonomski i geopolitički šokovi pratili jedni druge.

„Ove godine potvrđujemo porast broja UHNVI-a na globalnom nivou, vođen rastom u SAD i na Bliskom istoku, i kontinuiranom potražnjom ovih investitora za nekretninama“, napisao je Bailey, dodajući da „potreba za kapitalom u imovini nikada nije bila veća“.

Koliko vam je potrebno da se pridružite klubu najbogatijih?

Zavisi o kojoj zemlji govorimo, ali generalno, spadati u jedan odsto najbogatijih je lakše nego postati pojedinac ultra visoke neto vrednosti, sa 30 miliona dolara. Čak i u Monaku, neophodna minimalna neto vrednost je manja od polovine.

Ukupno 483 milijarde dolara (443,5 milijardi evra) čeka na ulaganje ove godine, u uslovima usporavanja globalne ekonomije, sugeriše se u izveštaju.

Na pozadini kontinuirane fragmentacije američko-kineskih odnosa, očekuje se rast investicija u strateške sektore poput tehnologije, energetike i odbrane, predviđa se u izveštaju.

Pored toga, 2024. bi mogla biti godina za oporavak tržišta nekretnina nakon što su visoke kamate ostavile svoj pečat na njih prošle godine, pri čemu je tržište stambenih nekretnina manje pogođeno od komercijalnih nekretnina (CRE), navodi se u izveštaju. Više od petine globalnih UHNVI planira da kupi stambenu imovinu 2024.

Za najbogatije na svetu, prvoklasne nekretnine (najskuplje na datoj lokaciji, generalno definisane kao prvih 5 odsto svakog tržišta po vrednosti) su u fokusu. U izveštaju se navodi da, uprkos visokim globalnim kamatnim stopama i obima prodaje koji su bili pogođeni 2023. godine, vrednost ovih vrhunskih nekretnina nastavila je da raste za 3,1 odsto širom sveta.

Takođe skoro jedna petina najbogatijih razmišlja o ulaganju u komercijalne nekretnine, iako je 2023. imala katastrofalnu godinu, kada je obim investicija opao za skoro polovinu. Prema Knight Frank-u, očekuje se da će bliskoistočni i azijski investitori imati najviše apetita za kupovinu komercijalnih nekretnina.


Foto: unsplash

„Niže vrednosti, niže kamatne stope i neka prinudna prodaja omogućiće mnogo očekivano poboljšanje obima investicija“, navodi se u izveštaju.

AI i klimatske promene u investicijama u nekretnine

Izveštaj očekuje da će otprilike 40 odsto korporativnih IT troškova biti usmereno na projekte u vezi sa veštačkom inteligencijom do sledeće godine, pri čemu bi određene vrste komercijalne imovine mogle imati koristi od promene.

Očekuje se značajno povećanje potražnje za centrima podataka, posebno u blizini isplativih izvora energije. Takođe će biti traženi specijalizovani kancelarijski prostori za istraživanje, koji se nalaze u blizini univerziteta ili uspostavljenih tehnoloških centara.

Štaviše, upravljanje zgradama vođeno veštačkom inteligencijom, uključujući energetsku efikasnost, kontrolu klime i bezbednost, biće popularne reči na vrhunskom tržištu poslovnih prostora.

Prema izveštaju, održivost je sve više u fokusu najbogatijih na svetu, sa skoro dve trećine UHNVI-a koji pokušavaju da smanje svoj ugljični otisak i stavljaju održivost kao ključno razmatranje u svojim CRE investicijama.

Klimatske promene sve više utiču na tržište nekretnina, od izmenjenih prinosa useva u poljoprivrednim regionima, promena u obrascima turizma, oštećenih imanja i poremećaja u infrastrukturi.

Kratkoročno gledano, sve veći broj nekretnina suočava se sa povećanjem premija osiguranja, ili ih čak u potpunosti odbijaju osiguravajuća društva, piše Euronews Business.

U međuvremenu, primetan je porast zahteva i zakupaca i investitora za nekretnine koje se nalaze u niskorizičnim područjima, kao i za energetski efikasnim zgradama. Očekuje se da će postojati povećana potražnja za tehnologijom koja pomaže vlasnicima nekretnina u pripremi, prilagođavanju i oporavku od opasnosti povezanih sa klimom i naknadne štete.

Uprkos rekordnoj pojedinačnoj prodaji u 2023. godini, izveštaj je otkrio da određena sredstva padaju na tržištu luksuza, kao što su retki viski (-9 odsto), klasični automobili (-6 odsto), tašne (-4 odsto) i nameštaj (- 2 odsto).

Dok su umetnost, nakit i satovi i dalje u porastu, izveštaj očekuje da će ovo tržište doživeti značajnu volatilnost.


Glas javnosti /B10S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR