utorak 28. avgust 2007.
RSS
• Društvo •
Početna > Društvo > Specijalni tužilac traži duži mandat

Specijalni tužilac traži duži mandat

BEOGRAD - Novoimenovani specijalni tužilac za borbu protiv organizovanog kriminala Miljko Radisavljević izjavio je juče da bi mandat specijalnog tužioca i njegovih zamenika trebalo da traje četiri godine. On je na otvaranju skupa o borbi protiv organizovanog kriminala rekao da bi mandat specijalnog tužioca trebalo produžiti kako bi on mogao da „isprati slučaj do kraja“.

- Mandat zamenika specijalnog tužioca od devet meseci je kratak, jer za to vreme optužnica jedva može da stane na noge, a tužilaštvu bi trebalo da se proširiti nadležnost, pre svega za krivična dela terorizma. Trebalo bi i da se promeni način finansiranja specijalnih organa za borbu protiv organizovanog kriminala. Ozbiljna zemlja, koja planira da se uhvati u koštac s organizovanim kriminalom, trebalo bi da planira posebna sredstva u budžetu za rad, ne samo Specijalnog tužilaštva, već i Posebnog odeljenja Okružnog suda, jer bez njihove ekonomske samostalnosti ozbiljna borba nije moguća - rekao je Radisavljević.

Tužilac se zauzeo i za obuku „sudija i tužilaca - redovnih pravosudnih organa“, za vođenje predmeta iz oblasti organizovanog kriminala. Prema njegovim rečima, u borbi protiv organizovanog kriminala potrebna je i međunarodna saradnja.

- Još je rano govoriti o mojim planovima jer mi je potrebno vreme da sagledam šta je ranije urađeno. Sledeće nedelje ću održati konferenciju za novinare na kojoj će, između ostalog, govoriti o istrazi o političkoj pozadini ubistva premijera Zorana Đinđića - objasnio je Radisavljević.